Arch projekt

ARCH PROJEKT spol. s r.o.

Zeman – projektová činnost – specialista na ocelové konstrukce

Historie

Hlavní osobností stavební společnosti Archprojekt spol. s.r.o. byl Ing. Josef Zeman, narozený 19. 3. 1922 v Bělovsi u Náchoda. Po nástupu na Vysoké učení technické v Praze dne 18. října 1945 a ukončení 29. dubna 1949, u Prof. Dr. Bechyněho předsedajícího, ukončuje řádné studium v oboru inženýrské stavitelství a nastupuje následně jako asistent u Prof. Faltuse na katedře ocelových konstrukcí.

Po této činnosti na ČVÚT odchází 2. 4. 1951 do Vítkovických železáren Klementa Gotwalda v Bratislavě (projekční kanceláře), kde se však dlouho nezdrží a přechází do Hutního projektu v Praze, a to jako hlavní specialista na ocelové konstrukce a vedoucí pracovní skupiny ve složení Ing. Karel Kocourek, František Stejskal, Ivan Divíšek, K. Hoblík a Ing. Hostinský. Zde zůstal do roku 1982 a přechází do firmy Elektroprojekta jako technický náměstek a pokračuje ve své tvůrčí činnosti a spolupracuje s význačnými architekty, jako např. Arch. Karlem Pragerem, na budově Federálního shromáždění (dnešního Muzea hl. m. Prahy) nebo autobusové garáže na Klíčově a po náhlé smrti Arch. Michálka i Nuselského mostu.

Od roku 1983 nastupuje do Arcibiskupství pražského jako technický poradce a kde mimo jiné vypracoval na žádost Arcibiskupství, kardinála Tomáška projekt a realizaci amfiteátru pro návštěvu papeže Jana Pavla II. v Praze, uskutečněného 20. května 1995 na Spartakiádním stadionu na Strahově. Též spolupracoval na realizaci atypických kostelů, např. Neposkvrněného početí Panny Marie v Praze a Hrozňatovské Lorety.

Poslední velké realizace pro firmu Arch Projekt, a to rozšíření zimního stadionu v Berlíně na žádost Eisbären (dříve Dynamo Berlín), se nedožil, tak jako i svého projektu na rychlobruslařskou halu v Berlíně, neboť 31. července 1997 náhle zemřel na mozkovou příhodu. Bylo mu 75 let.

Firma Arch Projekt pokračuje v duchu a zásad vytýčených nároků na čistotu provedení, hospodárnost a technickou vyspělost projektovaných staveb, pod vedením syna Dipl.-Tech. Petra Zemana a kolektivu zakladatelů.

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace